Újragondolt énekeskönyv

2018. április 20., címkék: énekeskönyv, xiv. zsinati ciklus 11. ülésszak, liturgiai és himnológiai bizottság

Fontos lépéssel kerültünk közelebb az új református gyülekezeti énekeskönyv megjelenéséhez: a Zsinat tavaszi ülésszakán elfogadták az eddig összegyűjtött énekanyag beosztását. A rugalmas rendezési elv lehetővé teszi a későbbi bővítést is – átszámozás nélkül.

Mai válasz Isten szavára

2017. november 24., címkék: énekeskönyv, bódiss tamás, fekete károly, xiv. zsinati ciklus 10. ülésszak, liturgiai és himnológiai bizottság, Fekete Károly

„Volt néhány esztendő, melyben nem látványosan haladt a megújítás, de az akkori kutatások és konferenciák eredménye most érik be" – az őszi zsinati ülésszakon bemutatott és elfogadott előkészítő kiadvány jelentős lépés a régóta tervezett új református gyülekezeti énekeskönyv elkészüléséhez vezető úton. Erről az útról a Liturgiai és Himnológiai Bizottság vezetőivel beszélgettünk.

Böjti liturgiai javaslat

2017. március 02., címkék: liturgiai és himnológiai bizottság, egyházzene, generális konvent (gk), böjt

A Generális Konvent Liturgiai és Himnológiai Bizottsága az elmúlt évhez hasonlóan az előttünk álló böjti időre idén is közzétette javaslatait.

Ének- és liturgiajavaslat az ünnepekre

2016. november 25., címkék: advent 2016, egyházzene, liturgiai és himnológiai bizottság, advent

A Generális Konvent Liturgiai és Himnológiai Bizottsága a tavaszi böjti időszakhoz hasonlóan az előttünk álló ünnepekre is közzéteszi javaslatait.

Többet és jobban énekeljünk!

2016. november 20., címkék: xiv. zsinati ciklus 6. ülésszak, liturgiai és himnológiai bizottság

Bódiss Tamás, a Generális Konvent Liturgiai és Himnológiai Bizottságának titkára a Zsinat őszi ülésszakán bemutatta a tavaly elfogadott, idén megjelent Lélekkel és értelemmel című, a magyar református énekeskönyv megújulásának alapelveit példatárral bemutató kiadványt.

Az egyház lélegzetvétele

2016. július 25., címkék: Fekete Károly, liturgiai és himnológiai bizottság, fekete károly

Május elején tartotta alakuló ülését a Generális Konvent Liturgiai és Himnológiai Bizottsága. Az új testületnek az egész magyar reformátusságot érintő istentiszteleti (liturgiai) megújulást, valamint az 1948-as Református Énekeskönyv megújítását elősegítő munkájáról Fekete Károly tiszántúli püspök számolt be a Generális Konvent kassai közgyűlésén. A megelőző testületek munkájáról és annak eredményeiről korábbi hivatalos összefoglalók és jelentések segítségével kaphatunk képet.

Lélekkel és értelemmel

2016. május 17., címkék: liturgiai bizottság (konvent), liturgiai és himnológiai bizottság, bódiss tamás

Hetven évvel ezelőtt született utoljára Magyarországon református énekeskönyv. Megújítása már régóta esedékes, de a „fekete énekeskönyv" átdolgozását csak hét évvel ezelőtt határozta el a zsinat. Napirenden van az énekszövegek és a dallamok megújítása, valamint az énekeskönyv beosztásának kérdése is. Az előkészületekbe a gyülekezeteket is bevonnák. Minderről Bódiss Tamással, az új énekeskönyvet előkészítő Liturgiai és Himnológiai Bizottság titkárával beszélgettünk.